Jdi na obsah Jdi na menu
 


Společenství železa

10. 1. 2011

Po mé levé ruce cvičí impozantně stavěný chlapík středního věku - právě dokončuje svou poslední sérii střídavých bicepsových zdvihů s jednoručkami a chrčí u toho přes sevřené čelisti tím hlasitěji, čím víc se jeho paže plní laktátem: „Guhhh…uhhhh…erghhh!!!“

Na pravé straně, asi deset metrů ode mne, zase skupina čtyř mladíků záměrně zpestřuje svoje cvičení hlasitým hekáním. Chlapík vlevo soustavně pumpuje své kanóny a jeho zdvižené koutky úst téměř připomínají úsměv, kterému však jako by se bránil. Každé heknutí je stále silnější a silnější, jak přibývají opakování jeho série. Dnes natahuje svou sérii déle než kdykoli předtím. Je středem pozornosti celé posilovny a všichni čekají na další opakování. Právě skončil. Otočí se a přátelsky vysekne dvojitý biceps zepředu. V této póze mi připomíná Arnoldova sparinga Eda Corneye v jeho nejlepších letech.

„Není to tak zlý na pětačtyřicet let, hm?” zahuláká do nitra posilovny.
„Nic moc, na to, že ti trvalo celých čtyřicet pět let, abys vypadal takhle!” odpovídá jeden hubený klučina.
„Koukni na Jima. Když ohne ruku, úplně slyším, jak mu bubnuje krev v bicepsu,” přidává další šampónek.
„Ale já mám ruce a taky nohy!” vypálí na ně senior.

Přestože Vám tyto věty mohou znít pichlavě, ve skutečnosti byly proneseny poklidně a přátelsky, jen byly okořeněny špetkou vrozené soutěživosti a kapkou testosteronu. Pokud jste podobný rozhovor nikdy neslyšeli, je nanejvýš pravděpodobné, že jste nikdy necvičili v opravdové hardcore „činkárně", kde dobře myšlené narážky a popichování jen doplňují atmosféru místa prostoupenou pachem potu a neustálým cinkáním železa.

Rád cestuji a poznávám různé posilovny poněkud hrubšího zrna. Ne jen komerční fitness centra, ale opravdové „činkárny". Trénoval jsem v Gold’s Gymu a World Gymu ve Venice v Kalifornii, v Temple Gymu v Birminghamu v Anglii, v obou Quad’s Gymech, v Metroflexu v Texasu a ve spoustě pekelných děr v bývalých skladech, jejichž jména jsem už zapomněl. Nejlepší z těchto posiloven je ovšem Body Builders Inc. v Akronu v Ohiu, v jehož blízkosti mám to štěstí žít. Bodybuilders Inc. byla založena právě před 30 lety a slaví tedy pěkné kulaté výročí. Založil ji zapálený kulturista a silák Pep Wahl. Tato posilovna má zvláštní styl, je jiná než ostatní. Možná za to může to magnézium, které je rozsypané všude kolem. Může se zdát, že se v ní úplně zastavil čas.

Pep tady zařídil staromódní bar, kde si můžete koupit buď hotový drink, nebo si necháte namixovat, na co máte právě chuť. Pokud potřebujete před tréninkem nějakou motivaci, je zde stále k dispozici poslední číslo Flexu. A abyste si mohli být jistí, že budete moci listovat časopisem celý měsíc, je za hřbet přivázaný k baru a nemůže se tak stát součástí soukromé sbírky nějakého lakomého návštěvníka.

V dobách, kdy Body Builders Inc. otevíral, nebylo běžné, aby muži a ženy cvičili pohromadě a od těchto dob je tato posilovna přísně mužská. Politicky korektní to zrovna není, ale rozdíl ve srovnání s jinými místy je opravdu znát. Podle studií Weider Research Group každý muž ztratí až 38 % soustředění například pohledem na slečnu v kraťáskách cvičící dlooouhé série mrtvého tahu s rovnýma nohama. Když tohle vyloučíme, bude to prostě fungovat lépe. Pro chlapy je vždycky snazší, když se nemusejí starat o to, jestli je jejich oblečení na cvičení právě vzorově čisté. Koho by to zrovna teď zajímalo? Vždyť jde bušit!

Posilovna Body Builders Inc. je po střechu naplněná tím nejlepším vybavením, jaké se dá sehnat. Některé je sice, pravda, trochu zastaralé, ale 100% funkční, třeba jako stroje z úplně první série Nautilů. Něco bylo naopak svařeno speciálně pro Body Builders Inc. Ale ani výdobytky moderní doby nejsou přehlížené, a tak jsou tady i nejnovější legpressy od Nebula, spousta strojů Hammer Strength, Simmonsova hyperextenzni stolice a samozřejmě jednoručky až do 90 kg. Ty byste asi pravděpodobně mohli oželet, ale jsou tam! Jako třešnička na dortu a jako dotek feng-shuei jsou všude po place rozesety kbelíky, kdyby se Vám náhodou udělalo nevolno. Nedělám si legraci, naopak je to docela zajímavá záležitost, která ve všech běžných fitness centrech chybí.

A teď bez legrace. Pokud Vám samotná atmosféra posilovny v bývalé tovární hale hned u vchodu neříká, že je to tady jen pro pravé borce, nenechají Vás na pochybách nápisy kolem. Když se tady rozkoukáte, uvidíte velkou černou školní tabuli popsanou sériemi, které někdo odcvičil o víkendu, nebo třeba s informací, že do soutěže NABBA v Cantonu zbývá posledních 13 dní. Většina místních borců trénuje právě tady, stejně jako již odpočívající legenda Dave Jacoby (osminásobný národní šampión, pětinásobný mistr světa). Trénoval tu i bývalý profesionální kulturista Eddie Robinson. To opravdu nejlepší a nejdůležitější je ale přítomnost všech velkých chlapů, kteří sem chodí každý den. Potkáte taky ty neznámé lokální závodníky snažící se vyhrát státní mistrovství nebo jen získat titul největšího a nejsilnějšího borce v posilovně. V takové atmosféře se cvičí zatraceně dobře.

Pep ještě nedávno nenabízel téměř nic z moderních vymožeností, jako jsou třeba elektronické platby. Vlastně ho vůbec nezajímá, jak se Vám daří v tréninku a v životě. Je to prostě tak trochu jiné místo. (Jejich slogan „Is there any other place?” nechť si každý vyloží po svém.) Pokud bydlíte v severozápadním Ohiu, měli byste trénovat tam. Pokud ne, co se zamyslet nad stěhováním?


Zařiďte si svou garážovou „hardcore” posilovnu

Co ale dělat, když nemáte posilovnu, jako je Body Builder Gym ve Vašem městě? Stále více a více lidí si zvolí možnost zařídit si vlastní posilovnu. Někteří takhle cvičí už kolem dvou desetiletí, neboť právě tak dlouho se z obyčejných posiloven stávají komerční fitness centra, kde je najednou zákaz používání magnesia, kde už není pořádné vybavení a kde majitelům vadí například těžké mrtvé tahy. Vezměte pár základních věcí, pár podobně uvažujících kamarádů a udělejte si vlastní posilovnu. Vedle obligátních závaží nutně potřebujete lavičku nastavitelnou od vodorovné až do úplně kolmé polohy. Lavičku, která je dostatečně pevná, aby Vás unesla i s těžkou činkou, a má také dostatečně tuhé polstrování, aby Vás její konstrukce netlačila do lopatek při těžkém bench-pressu.

Další věcí je power rack (silová klec). I když levný model z normálního obchodu poslouží docela dobře, vyplatí se pořídit si něco robustního, co Vás nebude omezovat. Zaprvé, pořiďte si rack s dobrou nastavitelností bezpečnostních zarážek. Levný rack pro ně bude mít otvory po deseti nebo patnácti centimetrech. Pro nás je ideální nastavitelnost aspoň každé tři centimetry. Zadruhé, levné racky Vám neumožní hodně široký postoj pro cvičení mrtvého tahu stylem sumo, good morningy či široké dřepy. S dobrým power rackem si tohle všechno můžete dopřát. Za další, háky nahoře a dole Vám umožní použití pružných pásů (bandů), pokud chcete do svého tréninku zavést principy zvyšující se zátěže.

Cadillac mezi power racky by mohl být Base Camp Uber Package od Sorinexu. Další skvělou možností je Poliquin rack od Atlantis Fitness nebo racky od Williams Strength, Legend Fitness nebo Atomic Athletic.

(Pozn. red.: Ačkoliv vybavení, které autor zmiňuje, u nás neseženete, ponechali jsme článek v původní podobě, abyste si mohli udělat představu o tom, jak může vypadat vybavení domácí posilovny například právě v USA. Možná to pro Vás bude zajímavá inspirace. Koneckonců stále platí, že „zlaté české ručičky" umí vyrobit téměř cokoliv.)

Další věcí, o které jste pravděpodobně ještě neslyšeli, je Hurricane od firmy Sorinex. Je to ten nejuniverzálnější kus vybavení, jaké jsem kdy viděl. Hodí se stejně dobře pro komerční posilovny, menší kolejní tělocvičny a také pro právě takové garážové posilovny či malé domácí tělocvičny, o kterých je zde řeč. Nejlepší je to, že Vám umožní cvičit cokoli od upažování přes dřepy a tlaky na šikmé lavici až po silové přemístění. Toto video ukazuje jeho funkčnost: